מידע ומאמרים בנושא ריטלין

ריטלין (מתילפנידאט) הוא ממריץ של מערכת העצבים המרכזית, המשפיע על כימיקלים במוח ובעצבים שתורמים להיפראקטיביות ושליטה בדחפים. תרופה זו משמשת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADD) ובהפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD).

בנוסף, משמשת התרופה לטיפול בנרקולפסיה והפרעת שינה הנקראת תשוקה בלתי נשלטת למצב שינה. כאשר ניתן ריטלין להפרעות קשב וריכוז, הוא צריך להיות חלק בלתי נפרד מתכנית טיפול שלמה הכוללת ייעוץ או טיפולים אחרים.

אין להשתמש בתרופה זו במצב של גלאוקומה, טיקים, תסמונת טורט או חרדה קשה, מתח או התרגשות, שכן רכיב התרופה עלול לגרום לתסמינים אלו להיות גרועים יותר. ריטלין עלול ליצור הרגל. לעולם אין לשתף את התרופה עם אדם אחר, במיוחד לא עם אדם בעל היסטוריה של שימוש בסמים או התמכרות. יש לשמור את התרופות במקום בו אחרים אינם יכולים להגיע אליהן.

ריטלין

לפני נטילת ריטלין

יש ליידע את הרופא לגבי כל הבעיות הקשורות ללב. חלק מהממריצים גרמו למוות פתאומי בקרב אנשים עם בעיות לב קשות או מומי לב מולדים. בנוסף, יש ליידע את הרופא לגבי מצבים רפואיים הכוללים מחלות לב, הפרעה בקצב הלב; מחלת לב כללית; או היסטוריה של התקף לב.

כדי שהריטלין יפעל באופן בטוח, יש ליידע את הרופא לגבי מצבים רפואיים הכוללים:

נשים הרות או נשים המתכננות להיכנס להריון בזמן השימוש בריטלין צריכות ליידע על כך את הרופא, למרות שה-FDA עדיין אינו יודע לגבי נזקים העלולים להיגרם לעובר. מתילפנידאט עלול לעבור לחלב האם ולפגוע בתינוק יונק, ולכן אין להניק בעת השימוש בתרופה זו.

שימוש לטווח ארוך של ריטלין עלול להאט התפתחות ילדים. לכן יש ליידע את הרופא אם השימוש בתרופה גורם לילד שלא להתפתח ולעלות במשקל כראוי. אין לתת ריטלין לילד מתח לגיל שש ללא ייעוץ רופא.

אופן נטילת ריטלין

יש לצרוך את התרופה בדיוק על פי הוראות הרופא, ולבצע את כל ההוראות על תווית המרשם. הרופא עשוי לשנות את המינון לעיתים על מנת לוודא שהמטופל מקבל את התוצאות הטובות ביותר. אין להשתמש בתרופה זו בכמויות גדולות או קטנות יותר, או למשך זמן ארוך יותר.

יש לקחת כדור ריטלין לפחות חצי שעה עד 45 דקות לפני ארוחה. צורות מורחבות של ריטלין יכולות להילקח עם או בלי אוכל. אין למעוך, ללעוס או לשבור את הכדור, אלא לבלוע אותו. ריסוק הכדור עלול לגרום לצריכת יתר של החומר המשתחרר בבת אחת. על מנת למנוע בעיות שינה, יש לקחת תרופה זו בבוקר.

אם אדם עומד לעבור ניתוח, עליו ליידע את המנתח מבעוד מועד, שכן יתכן שיהיה צורך להפסיק את השימוש בתרופה לזמן קצר. יש לאחסן את הריטלין בטמפרטורת החדר, הרחק מלחות וחום.

במקרה של החמצת מנה. יש לקחת את המנה שנשכחה ברגע שנזכרים, אך לא להשתמש במנה נוספת כדי לפצות על המנה שנשכחה.

במקרה של מנת יתר. יש לפנות לטיפול רפואי במצב חירום, שכן מנת יתר עלולה להיות קטלנית.

ממה להימנע? ריטלין עלול לפגוע בחשיבה או בתגובות. לכן יש להיזהר בעת נהיגה או עשיית כל דבר הדורש ערנות. יש להימנע משתיית אלכוהול, שכן הוא עלול לגרום למתילפנידאט להשתחרר מהכדור אל זרם הדם במהירות רבה מידי.

תופעות לוואי של ריטלין

יש לקבל טיפול רפואי במצב חירום אם אדם חווה אחד מסימני תגובה אלרגית לריטלין, הכוללים כוורות; קשיי נשימה; נפיחות בפנים, בשפתיים בלשון או בגרון.

יש להפסיק לקחת ריטלין ולהתקשר באופן מיידי לרופא במצב של תופעות לוואי הכוללות: